LICHESS

LICHESS

Lichess.org to internetowa platforma szachowa z zadaniami taktycznymi, analizą komputerową czy biblioteką otwarć. Oferuje również grę online z zawodnikami z całego świata. Juniorzy i Seniorzy naszego Klubu są połączeni w systemie Lichess tworząc społeczność treningową. Aktywność Juniorów – rozgrywane partie i ogólny postęp są dostępne dla trenerów oraz dla juniorów między sobą.

Lichess dostępne jest przez przeglądarkę: https://lichess.org lub jako aplikacja na smartfony: https://lichess.org/mobile. Poniżej instrukcja dla aplikacji na androidzie. Aby zainstalować aplikację należy pobrać ją przez Sklep Google Play. Wpisujemy po prostu lichess i instalujemy.

REJESTRACJA
Następnie otwieramy aplikację i klikamy Zaloguj się (1) a następnie Zarejestruj się (2). Warto wybrać nazwę użytkownika dla swojego dziecka wspólnie – taką, która będzie dla dziecka atrakcyjna i z którą dumnie będzie się utożsamiało. Można zachować następujące zalecenie: nazwa użytkownika nie powinna wskazywać na płeć, wiek, narodowość ani poziom szachowy. Sprawdzamy swoja skrzynkę mailową, klikamy link potwierdzający rejestrację i logujemy się w aplikacji.

USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Jesteśmy już zalogowani. W głównym menu (1) klikami User menu i Ustawienia (2). W Prywatności ustawiamy jak poniżej. Zalecam także dla juniorów włączenie Kid mode. Wtedy zablokowana jest komunikacja między dzieckiem a innymi użytkownikami internetu na tej platformie.

USTAWIENIA WYGLĄDU I DZIAŁANIA
W głównym menu (1), zjeżdżamy na sam dół (2) i wybieramy Ustawienia. Polecam ustawić jak na poniższych ekranach. Celem tych ustawień jest zbliżenie działania aplikacji do realnych szachów i zoptymalizowanie gry.

NAUKA / TRENING
Czyli zadania szachowe. To najważniejsza funkcja na Lichess dla Juniorów. System generuje nieskończoną liczbę zadań taktycznych z realnych partii rozegranych przez graczy na lichess.org. Zadania polegają głównie na zdobyciu korzyści materialnej (np. figury czy jakości), a czasem daniu mata. Czasami należy wykonać sekwencję ruchów jak w poniższym przykładzie.

Zadania są dopasowane do poziomu użytkownika. Im więcej dobrych rozwiązań tym trudniejsze zadania i na odwrót. Po dobrym rozwiązaniu zadania rośnie Ranking Treningowy a po błędnej odpowiedzi – spada. Wykres rankingu (5) pojawia się po kliknięciu w ikonę wykresu. Jeśli zadanie jest niejasne – można kliknąć mikroskop i włączyć analizę komputerową (7) po kliknięciu w koło zębate (6).

Zalecenia dla Juniorów:
Zadania należy rozwiązywać bardzo uważnie i długo (kilka, czasem kilkanaście minut spędzić nad jednym zadaniem).
Każde zadanie jest na wagę złota (lepiej poświęcić 15 minut i rozwiązać jedno zadanie dobrze niż przeklikać 10 zadań w 5 minut i rozwiązać tylko kilka gdy reszta rozwiązana jest błędnie).
Liczą się dobre rozwiązania a nie ilość zadań.

Uwagi:
Istnieje tylko jeden najlepszy ruch.
Za zadania trudne otrzymuje się dużo punktów za dobrą odpowiedź a traci się mało przy błędnej.
Za zadania łatwe otrzymuje się mało punktów za dobrą odpowiedź a dużo traci przy błędnej.

SPOŁECZNOŚĆ KLUBOWA
W systemie lichess posiadamy pseudonimy i trzymamy je w tajemnicy 😉 Nie chcemy przecież aby zawodnicy z innych klubów podpatrywali nasze sekrety debiutowe! Aby jednak dodać znajomego, którego pseudonim znamy, klikamy Szachiści w głównym menu, następnie lupę i wpisujemy pseudonim.  Gdy znajdziemy naszego znajomego – klikamy go i przesuwamy suwak Obserwuj.

Lista znajomych, których obserwujemy i którzy obserwują nas, dostępna jest po kliknięciu w User menu.

Gdy nasz znajomy jest online – pojawia się ikona w prawym górnym rogu – możemy wtedy obserwować na żywo jego grę.

MOJE PARTIE I STATYSTYKI
Klikając w swoją nazwę użytkownika w głównym menu – przechodzimy do naszych statystyk i do wszystkich naszych partii (1) (2). Poniżej również przykładowe statystyki użytkownika amorena (3) i wykres jego rankingu w partiach Rapid (4).

GRA
Najprościej i najwygodniej rozpocząć grę na lichesie klikając Home z głównego menu (1). Mamy wtedy predefiniowane, sugerowane przez platformę tempa czasowe. Używając temp predefiniowanych jesteśmy kojarzeni z największą pulą przeciwników, a więc dopasowanie do naszego poziomu będzie najlepsze. Juniorzy naszego Klubu mają żelazny zakaz grania partii na lichess w tempie szybszym niż 10 minut na zawodnika. Tempo 10 + 0 jest sugerowane jako najlepsze.

Uwagi:
Gdy partia jest przegrana – klikamy trzy kropki w lewem dolnym rogu i wybieramy Poddaj się przed opuszczeniem aplikacji. Nie porzucamy gier z szacunku dla przeciwnika i jego czasu (przeciwnik może oczekiwać na nas uznając, że mamy np. problem z połączeniem internetowym i niebawem wrócimy do gry).

Lichess to także analiza partii przez silnik szachowy Stockfish, biblioteka otwarć z kilku milionów gier, zegar szachowy, możliwość gry z komputerem, szachy korespondencyjne, turnieje i inne. W przyszłości ten artykuł może zostać rozbudowany.

Zachęcam do komentowania i zadawania pytań o lichess.

Jedna odpowiedź do “LICHESS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *