LICHESS

LICHESS

Lichess.org to internetowa platforma szachowa z zadaniami taktycznymi, analizą komputerową czy biblioteką otwarć. Oferuje również grę online z zawodnikami z całego świata. Juniorzy i Seniorzy naszego Klubu są połączeni w systemie Lichess tworząc społeczność treningową. Aktywność Juniorów – rozgrywane partie i ogólny postęp są dostępne dla trenerów oraz dla juniorów między sobą.

Lichess dostępne jest przez przeglądarkę: https://lichess.org lub jako aplikacja na smartfony: https://lichess.org/mobile. Poniżej instrukcja dla aplikacji na androidzie. Aby zainstalować aplikację należy pobrać ją przez Sklep Google Play. Wpisujemy po prostu lichess i instalujemy.

LICHESS

REJESTRACJA
Następnie otwieramy aplikację i klikamy Zaloguj się (1) a następnie Zarejestruj się (2). Warto wybrać nazwę użytkownika dla swojego dziecka wspólnie – taką, która będzie dla dziecka atrakcyjna i z którą dumnie będzie się utożsamiało. Można zachować następujące zalecenie: nazwa użytkownika nie powinna wskazywać na płeć, wiek, narodowość ani poziom szachowy. Sprawdzamy swoja skrzynkę mailową, klikamy link potwierdzający rejestrację i logujemy się w aplikacji.

USTAWIENIA PRYWATNOŚCI
Jesteśmy już zalogowani. W głównym menu (1) klikami User menu i Ustawienia (2). W Prywatności ustawiamy jak poniżej. Zalecam także dla juniorów włączenie Kid mode. Wtedy zablokowana jest komunikacja między dzieckiem a innymi użytkownikami internetu na tej platformie.

USTAWIENIA WYGLĄDU I DZIAŁANIA
W głównym menu (1), zjeżdżamy na sam dół (2) i wybieramy Ustawienia. Polecam ustawić jak na poniższych ekranach. Celem tych ustawień jest zbliżenie działania aplikacji do realnych szachów i zoptymalizowanie gry.

NAUKA / TRENING
Czyli zadania szachowe. To najważniejsza funkcja na Lichess dla Juniorów. System generuje nieskończoną liczbę zadań taktycznych z realnych partii rozegranych przez graczy na lichess.org. Zadania polegają głównie na zdobyciu korzyści materialnej (np. figury czy jakości), a czasem daniu mata. Czasami należy wykonać sekwencję ruchów jak w poniższym przykładzie.

Zadania są dopasowane do poziomu użytkownika. Im więcej dobrych rozwiązań tym trudniejsze zadania i na odwrót. Po dobrym rozwiązaniu zadania rośnie Ranking Treningowy a po błędnej odpowiedzi – spada. Wykres rankingu (5) pojawia się po kliknięciu w ikonę wykresu. Jeśli zadanie jest niejasne – można kliknąć mikroskop i włączyć analizę komputerową (7) po kliknięciu w koło zębate (6).

Zalecenia dla Juniorów:
Zadania należy rozwiązywać bardzo uważnie i długo (kilka, czasem kilkanaście minut spędzić nad jednym zadaniem).
Każde zadanie jest na wagę złota (lepiej poświęcić 15 minut i rozwiązać jedno zadanie dobrze niż przeklikać 10 zadań w 5 minut i rozwiązać tylko kilka gdy reszta rozwiązana jest błędnie).
Liczą się dobre rozwiązania a nie ilość zadań.

Uwagi:
Istnieje tylko jeden najlepszy ruch.
Za zadania trudne otrzymuje się dużo punktów za dobrą odpowiedź a traci się mało przy błędnej.
Za zadania łatwe otrzymuje się mało punktów za dobrą odpowiedź a dużo traci przy błędnej.

SPOŁECZNOŚĆ KLUBOWA
W systemie lichess posiadamy pseudonimy i trzymamy je w tajemnicy 😉 Nie chcemy przecież aby zawodnicy z innych klubów podpatrywali nasze sekrety debiutowe! Aby jednak dodać znajomego, którego pseudonim znamy, klikamy Szachiści w głównym menu, następnie lupę i wpisujemy pseudonim.  Gdy znajdziemy naszego znajomego – klikamy go i przesuwamy suwak Obserwuj.

Lista znajomych, których obserwujemy i którzy obserwują nas, dostępna jest po kliknięciu w User menu.

Gdy nasz znajomy jest online – pojawia się ikona w prawym górnym rogu – możemy wtedy obserwować na żywo jego grę.

MOJE PARTIE I STATYSTYKI
Klikając w swoją nazwę użytkownika w głównym menu – przechodzimy do naszych statystyk i do wszystkich naszych partii (1) (2). Poniżej również przykładowe statystyki użytkownika amorena (3) i wykres jego rankingu w partiach Rapid (4).

GRA
Najprościej i najwygodniej rozpocząć grę na lichesie klikając Home z głównego menu (1). Mamy wtedy predefiniowane, sugerowane przez platformę tempa czasowe. Używając temp predefiniowanych jesteśmy kojarzeni z największą pulą przeciwników, a więc dopasowanie do naszego poziomu będzie najlepsze. Juniorzy naszego Klubu mają żelazny zakaz grania partii na lichess w tempie szybszym niż 10 minut na zawodnika. Tempo 10 + 0 jest sugerowane jako najlepsze.

Uwagi:
Gdy partia jest przegrana – klikamy trzy kropki w lewem dolnym rogu i wybieramy Poddaj się przed opuszczeniem aplikacji. Nie porzucamy gier z szacunku dla przeciwnika i jego czasu (przeciwnik może oczekiwać na nas uznając, że mamy np. problem z połączeniem internetowym i niebawem wrócimy do gry).

Lichess to także analiza partii przez silnik szachowy Stockfish, biblioteka otwarć z kilku milionów gier, zegar szachowy, możliwość gry z komputerem, szachy korespondencyjne, turnieje i inne. W przyszłości ten artykuł może zostać rozbudowany.

Zachęcam do komentowania i zadawania pytań o lichess.

2 odpowiedzi do “LICHESS

  1. Dzień dobry.
    Często korzystam ze Stockfischa na lichess.org i nie wiem gdzie można zgłaszać ewentualne błędy w programie. W analizie np. nie daje się wykonać roszady po: 1. e4 h6 2. d4 c6 3. Nf3 d5 4. exd5 cxd5
    5. Ne5 Nc6 6. Bd3 Nf6
    Dziękuję za ewentualną pomoc. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *