KALENDARIUM

KALENDARIUMKALENDARIUM

1991
17 IV – Powstanie Klubu Szachowego „Zefir” Boguszowice
10 VII – Rejestracja Klubu w Okręgowym Związku Szachowym w Katowicach.
4 IX – Rejestracja Klubu w Polskim Związku Szachowym.

Zgłoszenie drużyny do Drużynowych Mistrzostw Śląska Juniorów – kl.A.

 

1992
Zgłoszenie drużyny do Drużynowych Mistrzostw Śląska Seniorów – kl.B.

 

1994
Awans drużyny juniorów do Ligi Okręgowej Drużynowych Mistrzostw Śląska.

 

1996
17 II – 2 III – Obchody V-lecia istnienia klubu:
I Turniej Szachowy „Boguszowice”
(zgłoszony do OZszach, PZSzach a od 2009 r. także do FIDE, zorganizowano już 21 edycji turniejów)
Symultana na 19 szachownicach z Mistrzynią Polski – arcymistrzynią Moniką Bobrowską.

1 – 5 V – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Sylwia Rybak – Mistrzyni Śląska Juniorów do lat 12.

5 – 11 X – Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów:
Sylwia Rybak – V miejsce do lat 14 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów.

 

1997
26 I – 5 II – Mistrzostwa Polski Juniorów:
Sylwia Rybak – 23 miejsce.

30 IV – 4 V- Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Sylwia Rybak – Mistrzyni Śląska Juniorów do lat 14.
Mirela Rybak – VIII miejsce do lat 16 – awans do Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów.
Krzysztof Szewczyk – IX miejsce do lat 18 – awans do Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów.

2 – 10 XI- Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów:
Sylwia Rybak – V miejsce – awans do Mistrzostw Polski Juniorów.
Mirela Rybak – IX miejsce.
Krzysztof Szewczyk – XIII miejsce.

 

1998
29.IV – 9.V – Mistrzostwa Polski Juniorów:
Sylwia Rybak – 31 miejsce.

10 – 14 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Sylwia Rybak – Mistrzyni Śląska Juniorów do lat 14.
Mirela Rybak – IV miejsce do lat 16 – awans do Półfinałów Mistrzostw Polski Juniorów.

11 – 17 X – Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów:
Sylwia Rybak – IV miejsce – awans do Mistrzostw Polski Juniorów.
Mirela Rybak – IX miejsce.

Awans drużyny seniorów do kl. A Drużynowych Mistrzostw Śląska.

 

1999
Wycofanie drużyny juniorów z rozgrywek Drużynowych Mistrzostw Śląska.

Organizacja I Drużynowych Rozgrywek Szachowych Okręgu Rybnickiego
największy turniej w regionie (zgłoszony do OZSzach, zorganizowano już 19 edycji rozgrywek).

 

2000
8 IV – Za zasługi w rozwoju „królewskiej gry” przyznano Klubowi Szachowemu „Zefir” Boguszowice
Brązową Honorową Odznakę Polskiego Związku Szachowego.

Awans drużyny seniorów do Ligi Okręgowej Drużynowych Mistrzostw Śląska.

 

2001
10 – 25 III – Obchody X-lecia istnienia klubu:
VI Turniej Szachowy „Boguszowice ”
I Turniej Szachów Błyskawicznych o puchar dyrektora Domu Kultury Boguszowice
(zorganizowano już 16 edycji turniejów)
Zawody w „Trójboju Śląskim” – szachy, skat, dart
(dyscyplina stworzona i opracowana przez członków KSz „Zefir” Boguszowice).

 

2002
25 – 26 V – Mistrzostwa Polski Przedszkolaków:
Krzysztof Miłkowski – 13 miejsce.

 

2003
4 X – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w grze przyspieszonej:
Ireneusz Toś – III miejsce do lat 18.
Krzysztof Miłkowski – VI miejsce do lat 8.

5 X – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w grze błyskawicznej:
Ireneusz Toś – II miejsce do lat 18.

 

2004
28 II – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w grze przyspieszonej:
Ireneusz Toś – IV miejsce do lat 20

29 II – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w grze błyskawicznej:
Ireneusz Toś – Mistrz Śląska Juniorów w grze błyskawicznej do lat 20.

 

2005
1 I – Pierwsi zawodnicy Klubu Szachowego „Zefir” Boguszowice notowani na liście rankingowej FIDE:
– Bubnowski Arkadiusz – ranking 2179
– Witoszek Tadeusz – ranking 2055
– Kuchciński Piotr – ranking 1999
– Hagiel Sławomir – ranking 1872

 

2006 i 2008
Awans drużyny seniorów do Ligi Śląskiej Drużynowych Mistrzostw Śląska.

 

2013
20 I – 19 V – Drużynowe Mistrzostwa Śląska Seniorów – XII miejsce.

 

2014
21 – 23 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Hanna Bugaj – V miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.

28 IX – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w szachach szybkich
Daniel Trybuś – III miejsce do lat 10.
Hanna Bugaj – VI miejsce do lat 10.

2 – 10 XI- Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL:
Hanna Bugaj – IX miejsce do lat 9.
Wiktoria Zniszczoł – X miejsce do lat 11.
Daniel Trybuś – XXII miejsce do lat 11.

 

2015
Po 15 latach przerwy klub wystawił drużynę juniorów w rozgrywkach okręgu: III Liga Juniorów – X miejsce.

20 – 24 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Daniel Trybuś – Mistrz Śląska Juniorów do lat 11.
Łukasz Frydrych – Mistrz Śląska Juniorów do lat 13.
Hanna Bugaj – III miejsce do lat 11.
Wiktoria Zniszczoł – IV miejsce do lat 11 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.

3 X – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w szachach szybkich:
Łukasz Frydrych – III miejsce do lat 14.
Daniel Trybuś – V miejsce do lat 12.
Hanna Bugaj – VI miejsce do lat 10.
Wiktoria Zniszczoł – VII miejsce do lat 12.

11 – 18 X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL:
Łukasz Frydrych – V miejsce do lat 13.
Daniel Trybuś – X miejsce do lat 11.
Hanna Bugaj – XXII miejsce do lat 11.

8 – 14 XI – Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów:
Hanna Bugaj – III miejsce do lat 11 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów.
Daniel Trybuś – IV miejsce do lat 11 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów,
Wiktoria Zniszczoł – VI miejsce do lat 11.

 

2016
1 – 7 V – Mistrzostwa Polski Juniorów:
Daniel Trybuś – XXX miejsce do lat 12.
Hanna Bugaj – XII miejsce do lat 12 – V miejsce w swojej grupie wiekowej –
awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2017 oraz prawo do gry w Mistrzostwach Europy Juniorów.

22 X – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich:
Jakub Dyrda – Mistrz Śląska Juniorów do lat 16.

18 – 22 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Wiktoria Zniszczoł –V miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.
Daniel Trybuś –VIII miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.

7 – 14 X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL:
Daniel Trybuś – IX miejsce do lat 13.
Wiktoria Zniszczoł – IV miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów.

30 XI – Na Walnym Zebraniu powołane zostało Stowarzyszenie: Klub Szachowy Zefir Boguszowice,
zarejestrowane w Urzędzie Miasta Rybnika w dniu 14 XII 2016 r.
Pierwszym Prezesem został Wiesław Miłkowski. Zarząd uzupełnili: Ewa Bugaj i Jacek Dyrda.

 

2017
9 – 28 V – Udział w rozgrywkach Ekstraligi Śląskiej Seniorów 2018
Dobry wynik w DMŚl Seniorów – 2016 (XI miejsce) dał prawo gry naszej drużynie w Ekstralidze Śląskiej Seniorów 2018.

18 – 22 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Daniel Trybuś – IV miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.
Dominika Trybuś –XI miejsce do lat 11 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.
Kinga Traczyk – XIV miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów.

6 – 8 VIII – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich:
Daniel Trybuś – XXIV miejsce do lat 14.
Dominika Trybuś – LXII miejsce do lat 12.
Dominik Piekuś – LXXVII miejsce do lat 16.

8 – 9 VIII – Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Błyskawicznych:
Daniel Trybuś – XXXII miejsce do lat 14.
Dominik Piekuś – LXVIII miejsce do lat 16.

7 IX – Rusza strona internetowa Klubu : ksz-zefir.pl – twórcą strony i administratorem jest Mateusz Macherzyński.

13 IX – Powołanie Akademii Szachowej Zefir – sieci miejsc na terenie Rybnika i jego dzielnic gdzie przez klubowych instruktorów szkoleni są najmłodsi adepci gry w szachy.

16 X – Pierwszy turniej z cyklu Capablanca Chess Cafe czyli klubowe szachy w kawiarnianej atmosferze i przestrzeni miejskiej – Zakątek pod Teatrem.

22 – 29  X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL:
Daniel Trybuś – IV miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2018.
Dominika Trybuś – XVI miejsce do lat 11.
Kinga Traczyk – XII miejsce do lat 9.

 

2018
28 IV – 5 V – Mistrzostwa Polski Juniorów:
Daniel Trybuś – XXXI miejsce do lat 14.

16 – 18 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów:
Daniel Trybuś – VI miejsce do lat 15.
Dominika Trybuś – XIX miejsce do lat 13 – prawo do gry w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów.
Kinga Traczyk – XVII miejsce do lat 11.
Karol Bandosz – XXIII miejsce do lat 9 – prawo do gry w Mistrzostwach Międzywojewódzkich Juniorów.
Franciszek Lassak – XLVII miejsce do lat 9.

10 – 11 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich:
Franciszek Lassak – LV miejsce do lat 8.

12 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych:
Franciszek Lassak – LXI miejsce do lat 8.

29 – 30 IX – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów do lat 7:
Karolina Figa – Mistrzyni Śląska Juniorów do lat 7
Emilia Kulik – IX miejsce
Karol Bandosz – X miejsce
Alicja Cegiełka – XI miejsce
Patryk Madej – XVI miejsce
Wojciech Mandrela –XXVI miejsce
Oskar Stelmach – XXX miejsce

12 – 19 X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL :
Dominika Trybuś – XVII miejsce do lat 13.

3 XI – Mistrzostwa Rybnika do lat 7:
Karol Bandosz – Mistrz Rybnika do lat 7.
Karolina Figa –    Mistrzyni Rybnika do lat 7.
Oskar Stelmach – Mistrz Rybnika do lat 6.
Emilia Kulik – II miejsce do lat 6.
Wojciech Mandrela – III miejsce do lat 7.

10 – 16 XI – Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów:
Dominika Trybuś – IX miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2019.
Kinga Traczyk – XXV miejsce do lat 11.

 

2019
9 I – Zmiana siedziby Klubu i pierwsze zajęcia na pływalni krytej MOSiR Akwarium w Boguszowicach po 28 latach gościnności w Domu Kultury w Boguszowicach

30 III – 6 IV – Mistrzostwa Polski Juniorów :
Dominika Trybuś – XXXIV miejsce do lat 14.

13 IV – Drużynowe Mistrzostwa Polski w Szachach Błyskawicznych:
Mateusz Macherzyński, Kazimierz Drabiniok,
Janusz Stępień, Tadeusz Witoszek – XXX miejsce.

27 – 30 IV – Puchar Polski w Szachach do lat 6 i 7:
Emilia Kulik – II miejsce do lat 6,
Ksawery Rebelski – XVIII miejsce do lat 7,
Oskar Stelmach – XXIX miejsce do lat 7.

1 – 4 V – Puchar Polski Młodzików do lat 8 :
Karolina Figa – XI miejsce,
Natasza Świerczyńska –XVII miejsce,
Wiktoria Nowak – XXV miejsce.

12 – 16 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów :
Dominika Trybuś – X miejsce do lat 13 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów,
Agata Kucharczyk – XVI miejsce do lat 13 – awans do MMJ
Natasza Świerczyńska – X miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Emilia Kulik – XI miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Karolina Figa – XIII miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Franciszek Lassak – XIX miejsce do lat 9 – awans do MMJ

30 – 31 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich :
Karolina Figa – VI miejsce do lat 8.

1 IX – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych :
Karolina Figa –XVIII miejsce do lat 8.

5 X – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich
Karolina Figa – II miejsce do lat 8.

21 – 27 X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL :
Agata Kucharczyk – XII miejsce do lat 13
Karolina Figa – II miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2020
Emilia Kulik – VII miejsce do lat 9
Natasza Świerczyńska – VIII miejsce do lat 9

10 – 16 XI – Półfinały Mistrzostw Polski Juniorów :
Franciszek Lassak – III miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2020
Ksawery Rebelski – XXIII miejsce do lat 9.
Tymoteusz Hlubek – XXVI miejsce do lat 9.
Emilia Kulik – V miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2020
Natasza Świerczyńska – XIX miejsce do lat 9.

15 XII – Mistrzostwa Rybnika do lat 9, 8, 7 i 6:
Franciszek Lassak –      Mistrz Rybnika do lat 9
Krzysztof Gruszczyk –Mistrz Rybnika do lat 8
Karolina Figa –                  Mistrzyni Rybnika do lat 8
Ksawery Rebelski –       Mistrz Rybnika do lat 7
Hanna Pciak –                    Mistrzyni Rybnika do lat 7
Leonard Wodecki –        Mistrz Rybnika do lat 6
Emilia Kulik –                      Mistrzyni Rybnika do lat 6
Karol Bandosz – II miejsce do lat 8
Natasza Świerczyńska – II miejsce do lat 8
Oskar Stelmach – II miejsce do lat 7
Wiktoria Kieras – II miejsce do lat 6
Tymoteusz Hlubek – III miejsce do lat 8
Agata Kolarczyk – III miejsce do lat 8
Jan Rurański – III miejsce do lat 7

21 – 22 XII – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów do lat 7:
Hanna Pciak – III miejsce
Emilia Kulik – IV miejsce
Ksawery Rebelski – VIII miejsce
Jan Rurański – XIII miejsce
Małgorzata Teodorczyk – XIII miejsce
Oskar Stelmach – XV miejsce
Leonard Wodecki – XXIX miejsce

 

2020
9 II – Ogłoszenie Kadry Młodzika i Juniora Śląskiego Związku Szachowego na rok 2020.
Do Kadry Młodzika SZSzach zostali powołani:
Skład Podstawowy:
Karolina Figa
Emilia Kulik
Franciszek Lassak
Rezerwa:
Tymoteusz Hlubek
Natasza Świerczyńska
Wiktoria Nowak

22 – 29 II – Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 :
Karolina Figa – IX miejsce – III miejsce w grupie młodszej
awans do Mistrzostw Polski Młodzików 2021
prawo do gry w Mistrzostwach Europy Juniorów
Emilia Kulik – XXXV miejsce
Franciszek Lassak – XLVI miejsce

28 – 29 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich :
Emilia Kulik – IV miejsce do lat 8
Karolina Figa – X miejsce do lat 10
Ksawery Rebelski – XXXVII miejsce do lat 8
Wiktoria Nowak – XXXIX miejsce do lat 10
Natasza Świerczyńska – LX miejsce do lat 10
Tymoteusz Hlubek – LXV miejsce do lat 10

30 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych :
Emilia Kulik – III miejsce do lat 8
Karolina Figa – III miejsce do lat 10
Ksawery Rebelski – XIX miejsce do lat 8
Wiktoria Nowak – LI miejsce do lat 10
Natasza Świerczyńska – LIII miejsce do lat 10
Tymoteusz Hlubek – LVI miejsce do lat 10

25 – 27 IX – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów :
Karolina Figa – II  miejsce do lat 9
Emilia Kulik – V miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Międzywojewódzkich Juniorów,
Natasza Świerczyńska – VII miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Hanna Pciak – IX miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Wiktoria Nowak – XII miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Maja Poloczek – XV miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Tymoteusz Hlubek – XII miejsce do lat 9 – awans do MMJ
Franciszek Lassak – XVI miejsce do lat 11 – awans do MMJ

10 – 14 X – Mistrzostwa Polski Dzieci do lat 8:
Ksawery Rebelski – XXXII miejsce ,

15 – 18 X – Mistrzostwa Polski Dzieci do lat 7 i 6: :
Emilia Kulik – III miejsce do lat 7,
Leonard Wodecki – XXXIV miejsce do lat 7,
Szymon Harazin – XXV miejsce do lat 6.

15 – 25 X – Mistrzostwa Międzywojewódzkie Juniorów OP-SL :
Franciszek Lassak – XIV miejsce do lat 11
Emilia Kulik – II miejsce do lat 9 – awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2021
Natasza Świerczyńska – III miejsce do lat 9 – awans do MPJ 2021
Maja Poloczek – VI miejsce do lat 9 – awans do MPJ 2021
 
12 XII – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich
Karolina Figa – III miejsce do lat 10.

 

2021
20 II – Ogłoszenie Kadry Młodzika i Juniora Śląskiego Związku Szachowego na rok 2020.
Do Kadry Młodzika SZSzach zostali powołani:
Skład Podstawowy:
Karolina Figa
Maja Poloczek
Wiktoria Nowak
Rezerwa:
Karol Bandosz

21 – 28 II – Mistrzostwa Polski Młodzików do lat 10 :
Karolina Figa – Mistrzyni Polski Młodzików do lat 10
awans do Mistrzostw Polski Juniorów 2022
– powołanie do Kadry Narodowej Juniorów
prawo do gry w Mistrzostwach Świata lub Europy Juniorów
Wiktoria Nowak – XL miejsce
Maja Poloczek – LIV miejsce

22 V – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Szybkich
Karolina Figa – II miejsce do lat 10.

5 – 6 VI – Indywidualne Mistrzostwa Śląska Juniorów :
Karolina Figa – I  miejsce do lat 11
Maja Poloczek – XI miejsce do lat 11 – awans do MMJ
Franciszek Lassak – XVII miejsce do lat 11 – awans do MMJ.

7 – 10 VI – Mistrzostwa Polski Dzieci do lat 7 i 6: :
Szymon Harazin – XXIII miejsce do lat 7.

28 – 29 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Szybkich :
Karolina Figa – III miejsce do lat 10

30 VIII – Mistrzostwa Polski Młodzików w Szachach Błyskawicznych :
Karolina Figa – V miejsce do lat 10